Zoom programı kullanımı

Online derslerde zoom programı nasıl kullanılır? Öğretmen ve öğrenciler için zoom kullanım rehberi. Yönetici olarak ders oluşturma veya derse katılma için izlenecek adımlar.

– Zoom uygulamasını kimler yüklemeli?
Yönetici olarak online canlı ders veya toplantı düzenlemek istiyorsanız zoom programını yüklemeli ve üye olmalısınız.

Amacınız sadece ders veya toplantıya katılmak ise zoom uygulamasını yüklemeniz veya üye olmanız gerekmez.

– Zoom uygulamasına üyelik
Programını bilgisayarınıza kurmak için kendi sitesinden www.zoom.us veya
cep telefonunuza indirmek için uygulama marketinden yükleyin.

Yükledikten sonra uygulamayı açın ve Sign Up Free linkini tıklayın.
Email adresi ve isim bilgisi ile üye olabilirsiniz.

– Zoomda toplantı -ders- oluşturma
1- Uygulamaya üye olduktan sonra Sign In linkini tıklayıp, e-posta adresi ve oluşturduğunuz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Sosyal ağ veya gmail ile üye kaydı yaptıysanız giriş için sağdaki linkleri kullanın.

sign


2- Açılan sayfada New Meeting simgesine tıklayın. Böylece yeni bir toplantı oluşturdunuz.

menu

3- Bağlantı sağlandıktan sonra ekrana mikrofonu açma kapatma seçeneği ve mikrofon kontrolü gelecektir. Join with Computer Audio linki ile mikrofon aktif durumdadır. Mikrofonu toplantı esnasında sol alt köşeden kapatabilirsiniz.

join

Bundan sonraki adımda Invitation URL karşısında yazan linki veya Meeting ID ile şifre paylaşarak katılımcıları davet edebilirsiniz.

Derse veya toplantıya katılmak isteyenler için:

Öncelikle toplantılara katılabilmek için toplantıyı -dersi- başlatan yöneticiden toplantı linki veya ID ve şifresi edinmelisiniz.

Toplantı veya derslere iki farklı şekilde katılabilirsiniz.

1- Zoom programını kurmaya gerek olmadan toplantı yöneticisinin verdiği linki kullanarak web tarayıcısından doğrudan katılabilirsiniz.

2- Bilgisayarınıza veya cep telefonunuza uygulamayı yükleyip katılabilirsiniz..

Zoom programında aşağıdaki yolu izlemelisiniz.

1- Telefonda veya bilgisayarda Zoom kısayolunu tıklayın.
2- Açılan pencerede Join a Meeting (toplantıya katıl) linkini seçin.

login


3- Sonraki adımda Join Meeting penceresinde, yöneticiden aldığınız toplantı ID sini veya linkini -enter meeting ID..- kutucuğuna ve sonra isminizi alt -enter your name- kutucuğuna yazın.

login

4- ID doğru bir şekilde girdiyseniz aşağıda pencere açılır. Penceredeki password kutucuğuna toplantı giriş şifresini yazın ve Join Meeting e tıklayın.

password


5- Son adım olarak toplantıya video görüntülü veya görüntüsüz katılmayı seçiyoruz. Eğer video görüntülü katılmak istiyorsanız -Join with Video- linkini seçmelisiniz. Kamerayı devre dışı bırakmak isterseniz -Join without Video- linkini seçiniz.

videoTüm adımları tamamladıktan sonra sayfada “Please wait, the meeting host will let you in soon” mesajı ile karşılaştıysanız, işlemleri başarılı şekilde gerçekleştirdiniz. Yönetici sizi en kısa sürede toplantıya alacaktır.

Bir yanıt yazın